- Bucco (Těhozev pilkovitý) list řez. (Český text na obalech)
Složení: Barosma serratifolia folium. Nařízením EU je zakázáno uvádět na obalu výrobku jakékoliv zdravotní účinky. Více informací o zdravotních účincích byliny najdete v našem herbáři. VIZ ZDE: https://herbar.milota.com/rostlina/bucco-list-40g . Droga působí jako URODESINFICIENS. Rostlina obsahuje až 2,5% silice s hlavní účinnou látkou diosfenolem (terpen - barzomový kafr, asi 30%), glykosid diosmin a pryskyřici. Dále pak mentol, limonen, dipenten, třísloviny, flavonoidy, rutin, sliz a hořčiny. Vhodná je kombinace se zlatobýlem, lichořeřišnicí, myrtou, medvědicí, březovým listem, popencem, turanem kanadským a dalšími drogami. Pálením drogy bylo údajně možno vyvolat věštecké sny.
Užívání: 1pol. lžíci přelít 0,5l vařící vody, vařit 5min. vyluhovat 5min popíjet 3x denně.
Výrobce: Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, www.milota.com, milota@milota.com
Země původu: Česká republika
- Bucco (Buko pílkovité) list rez. (Slovenský text na obaloch)
Zloženie: Barosma serratifolia folium. Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Viac informácií o zdravotných účinkoch byliny nájdete v našom herbári. Droga pôsobí ako URODESINFICIENS. Rastlina obsahuje až 2,5% silice s hlavnou účinnou látkou diosfenolom (terpén - barzomový gáfor, asi 30%), glykozid diosmín a živicu. Ďalej potom mentol, limonén, dipentén, triesloviny, flavonoidy, rutín, sliz a horčiny. Vhodná je kombinácia so zlatobyľom, kapucínkou, myrtou, medvedicou, brezovým listom, popencom, turanom kanadským a ďalšími drogami. Pálením drogy bolo údajne možné vyvolať veštecké sny.
Užívanie: 1pol. lyžicu preliať 0,5l vriacej vody, variť 5min. lúhovať 5min popíjať 3x denne.
Komplexní informace o bylině bez léčivých účinků:
Více informací o léčivých účincích byliny ZDE:
Bucco Těhozev pilkovitý
Barosma serratifolia (Curtis.) Willd.
rutaceae - routovité
Těhozev pilkovitý: Synonyma:
Latinsky: Agathosma betulina, Barosma betulina
Česky: Zápašnice pilkovitá
Těhozev pilkovitý: Droga:
Latinsky: Folium bucco, Folium Barosmae specium, Folium diosmae, Folium buchu
Česky: List těhozevu pilkovitého
Těhozev pilkovitý: Názvy:
Lidové: bucco
Slovensky: Buko pílkovité
Anglicky: Buchu
Chemické složení:
Rostlina obsahuje až 2,5% silice s hlavní účinnou látkou diosfenolem (terpen - barzomový kafr, asi 30%), glykosid diosmin a pryskyřici. Dále pak mentol, limonen, dipenten, třísloviny, flavonoidy, rutin, sliz a hořčiny.
?? silice, diosfenol, terpen, barzomový kafr, glykosid, diosmin, pryskyřice, mentol, limonen, dipenten, třísloviny, flavonoidy, rutin, sliz, hořčiny.
Vlastnosti:
URODESINFICIENS
Toxicita a nežádoucí účinky:
Při užívání v terapeutických dávkách se nevyskytují nežádoucí vedlejší účinky. Droga není vhodná pro dlouhodobé podávání ani pro použití v těhotenství a u malých dětí. Vyhýbáme se též překračování dávek.
Vnitřní užití:
Pro relativně odpornou chuť je droga podávána v menších dávkách, abychom předešli pocitu ošklivosti a případnému následnému dávení. Problém lze ovšem řešit i rozmícháním drogy ve směsích. Vhodná je kombinace se zlatobýlem, lichořeřišnicí, myrtou, medvědicí, březovým listem, popencem, turanem kanadským a dalšími drogami.Jednotlivá dávka na přípravu záparu je 1 g, nebo 1/2-1 kávová lžička drogy na šálek vody. Pije se 3-4x denně.
Nebo: Běžnou lékovou formou je nálev, podávaný obyčejně 4krát denně po 0,125 litru, a chybějící vodní objem je doplňován jinými čaji. Práškovaná droga se užívá v jednotlivých dávkách 0,5 g, maximální denní dávka je 2 g. Extractum bucco fluidum má jednotlivou dávku 1 g. V urologii je nejlepší lékovou formou lihovodný roztok. Vnitřně podáváme 1 mocca lžičku tinktury bucco na sklenici čaje.
Zevní užití:
Při vnějším použití dávkujeme 1 čajovou lžičku tinktury na sklenici čaje.
Lze nahradit:
Rovnocenná je droga z ostatních druhů rodu Barosma. Zápašnice březová (Barosma betulina Bart. et Wend., syn. těhozev březový - Hartogia betulina L., těhozev zápašný - Diosma cerenulata (L.) Hook), slovensky buko brezové. Je to silně větvený keř, dorůstající až dvoumetrové výšky. Má vstřícné, krátce řapíkaté listy, vejčité, pilovité, tuhé. Bílé květy vyrůstají na dlouhých stopkách v paždí listů. Roste v pustinných suchých oblastech Afriky, zejména v předhůří mysu Dobré naděje a Střelkového mysu. Rod Barosma (Hartogia) tvoří stálezelené, nízké keříky.
Místo výskytu:
Droga s obsahem silice. Pochází z druhů rodu Barosma, suchomilných keřů jižní Afriky (Kapsko), kde se i kultivují.
Pěstování:
V našich podmínkách rostliny přezimují v chladném skleníku. Vůně listů je velmi intenzivní, v místnosti či skleníku až nepříjemná.
Doba sběru + sbíraná část:
Tuhé kožovité listy vejcovitého tvaru "zápašníc" se označují obchodně jako Folia bucco rotunda, kopinaté jsou Folia bucco longa. Drogou je list (Folium barosmae), ostře a kořenitě páchnoucí, získávaný přednostně z druhu Hartogia betulina, ale též z jiných zástupců rodu. Pro farmaceutickou potřebu se dováží.
Homeopatie:
Pro užívání homeopatických přípravků mluví mimo jiné právě nepříjemná chuť čajů, která dělá obzvláštní potíže dětem a choulostivým lidem. Zpracovává se suchý list bucco lihem 70%. Dále se ředí lihem 40% až na potenci D3. V té se také obecně užívá při dávkování 3krát denně 8 kapek, před jídlem. Užívá se prakticky stejně jako v alopatii s tím, že do značné míry odpadá nepříjemná chuť. Zcela zvláštní účinek má tinktura bucco na zánět tlustého střeva, zejména na sestupný tračník a sigmoidální smyčku.
Poznámky:
Pálením drogy bylo údajně možno vyvolat věštecké sny.