Popenec břečťanovitý nať 50g Glechoma hederacea herba cons.

Celý popis
Kód produktu: 96159
nedostupné
Cena s DPH: 37,00
Cena bez DPH: 33,04
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis
  • Popenec břečťanovitý nať (Český text na obalech)

Složení: Glechoma hederacea herba. Nařízením EU je zakázáno uvádět na obalu výrobku jakékoliv zdravotní účinky. Více informací o zdravotních účincích byliny najdete v našem herbáři. VIZ ZDE: https://herbar.milota.com/rostlina/popenec-nat-50g . Droga je především tříslovinná. Dále obsahuje hořčinu glechomin, menší množství silice, pryskyřice, cholin, saponiny, organické kyseliny a minerální soli, zejména draselné. Popencový sirup: 40g sušené popencové natě dáme do 1 litru studené vody a na malém plameni přivedeme k varu. Pak odstavíme a necháme 15 min. vyluhovat. Jemně přecedíme a dobře smícháme se stejným množstvím medu. Pak opět na malém plameni svaříme do konzistence sirupu.
Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 2 dcl vařící vody, vařit 1 min. vyluhovat 20 min. popíjet 2x denně.
Výrobce: Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, www.milota.com, milota@milota.com
Země původu: Česká republika 

  • Zádušník brečťanovitý vňať (Slovenský text na obaloch)

Zloženie: Glechoma hederacea herba. Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Viac informácií o zdravotných účinkoch byliny nájdete v našom herbári. Droga je predovšetkým tříslovinná. Ďalej obsahuje horčinu glechomin, menšie množstvo silice, živice, cholín, saponíny, organické kyseliny a minerálne soli, najmä draselné. Popencový sirup: 40g sušenej popencové vňate dáme do 1 litra studenej vody a na malom plameni privedieme k varu. Potom odstavíme a necháme 15 min. vylúhovať. Jemne precedíme a dobre zmiešame s rovnakým množstvom medu. Potom opäť na malom plameni povaríme do konzistencie sirupu.
Užívanie: 1 čajovú lyžičku preliať 2 dcl vriacej vody, variť 1 min. vylúhovať 20 min. popíjať 2x denne.

Komplexní informace o bylině bez léčivých účinků:
Více informací o léčivých účincích byliny
ZDE:
 

Popenec břečťanovitý: Synonyma:
Latinsky:
Nepeta glechoma Benth., Nepeta hederacea
Česky: Pupenec břečťanovitý, popenec obecný

Popenec břečťanovitý: Droga:
Latinsky:
Herba glechomae, Herba hederae terrestris, Herba nepetae hederaceae, Herba glechomae hederaceae
Česky: Nať popence

Popenec břečťanovitý: Názvy:
Lidové:
Bundra, budra, kondrlík, konrábek, kundračky, modráčka, openec, padešník, vopenec, zemský brečťan, opoňka
Slovensky: Zádušník brečťanovitý
Německy: r Efeu-Gundermann, Ephenblattrige Gundelrebe
Rusky: Gudra pljuščevidnaja
Anglicky: Ground Ivy
Polsky: Bluszczyk kurdybanek

Chemické složení: Podstatné obsahové látky drogy jsou třísloviny (6-7%), draselné soli, silice (0,06-0,3%), cholin, saponin, pryskyřice, organické kyseliny, aminokyseliny, glykosidy - neprobádaná hořčina glechomin (jedná se o soubor hořčin), jíž se připisují toxické účinky na koně. Proto se rostlina někdy označuje jako nebezpečná (jedovatá). Nově se uvádějí seskviterpeny, flavonoidy včetně kvercetinu, hyperosidu a apigeninu.

Vnitřní užití:
Chceme-li připravit jemně působící čaj, pak volíme nálev. Odvar působí razantněji a třísloviny se lépe vyluhují. Popenec je ideální blyinou do různých čajových směsí. Velmi příznivě působí zejména kombinace s natí rozrazilu lékařského, s listem podbělu, s natí řebříčku, oddenkem puškvorce a kořenem anděliky.
Dávkuje se 1/2 kávové lžičky drogy na šálek záparu a pije se 2-3x denně.
Nebo:
Obvykle se ordinuje jednotlivá dávka 2 g. V praxi se nejčastěji dávkuje 1/2 lžičky drogy na šálek záparu: pije se 2-3x denně.
Nebo:
Jiný předpis má Infusum Herbae hederae terrestris (1-1/2 lžíce drogy na 2 sklenice vody), který se užívá 2-3x denně v dávce půl sklenice.
Nebo:
Obvykle se připravuje zápar z 1-1,5 lžíce drogy na 5 dl vody (pije se 1,5 dl 2-3x denně).
Nebo:
Dávkuje se 1-5 g na horký zápar 3x denně.
Nebo:
Popenec se lidově doporučuje formou asi 3/4 l bylinářského thé denně. Vnitřně běžně podáváme 2-3 šálky nálevu denně, někdy i 2-3 sklenice.
Lidově se propaguje i pití čerstvé šťávy (25-100 g na den), případně se svěží bylina přidává do jarních bylinných polévek a salátů.
Nebo:
Lidově se propaguje i čerstvá šťáva (20-100 g denně).
Velmi osvědčenou lékovou formou popence je bylinný balzám.
Používat můžeme i tinkturu. V tom případě doporučujeme užít 20-25 kapek na jednu dávku.

Zevní užití:
Zevně se používá zápar koncentrovanější, asi 3%.
Decoctum Herbae hederae terrestris (15-25 g drogy se vaří 3 minuty ve 2 sklenicích vody) se používá na obklady.
Nebo:
Užívá se odvar z 10 g na 2,5 dl vody (vařit pouze 3 minuty).
Pro zevní použití volíme raději formu odvaru a čaj připravujeme koncentrovanější. Vinný odvar naopak připravujeme pouze v poloviční nebo dvoutřetinové koncentraci - vzhledem k nálevu pro vnitřní použití.

Lze zaměnit s: Ve starších systematických botanikách se uvádějí pro popenec břečťanovitý dva poddruhy divoce rostoucí na loukách, křovinatých stráních a v řídkých lesích. Nověji se druhý poddruh uvádí jako zvláštní druh - popenec chlupatý, Glechoma hirsuta Waldst.et Kit. (syn.: Glechoma hederacea subsp. hirsuta (Waldst. et Kit.) F. Herman). Tento druh je mohutnější a chlupatější, má kališní zuby dlouhé jako korunní rourka a roste u nás vzácněji. Celá bylina má až nepříjemný pach. Do sbírané drogy se může přidávat, jako koření není vhodný, odradí nás pach.

Popis: Trvalá příjemně vonící bylina vysoká 10-40 cm. Nať vystoupavá, rozvětvená, čtyřhranná, holá nebo místy řídce chlupatá. Listy protistojné, stopkaté, srdčité až ledvinovité, na okraji vroubkované. Květy vyrůstají z paždí listů a tvoří řídké papřesleny z 2-3 fialovomodrých kvítků s kalichem vroubeným věnečkem chlupů. Kvete od března do příchodu mrazů. Plody jsou tvrdky.

Místo výskytu: Roste hojně v celé Evropě, od nížin po horský stupeň, hlavně na vlhčích místech v křovinách, lesích, na mýtinách a loukách. V našich podmínkách žijí divoce dvě plemena tohoto druhu.

Doba sběru + sbíraná část: Předmětem sběru je celá nadzemní část rostliny v době kvetení (kvetoucí nať). Sběr se provádí srpem během kvetení (duben-červen). Vybírají se nepoškozené rostliny bez duběnek (kulaté dužinaté nádory, jejich průměr je někdy i 3 cm). Materiál se nezapařuje a nedrobí. Nať se sbírá v době květu, nejlépe mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou.

Zpracování + uchovávání: Nať sušíme v tenších vrstvách (8-10 cm) na dobře větraných místech ve stínu, příp. umělým teplem (do 35°C) jako silicovitý materiál. Poměr seschnutí je 5:1. Droga sušením neztrácí pach.

Vlastnosti drogy: Rozemnutá nať příjemně voní, protože obsahuje zelenou silici. Droga má aromatickou vůni a balzamickou, značně nahořklou chuť.

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....