Lnice květel nať 50g Linaria vulgaris herba cons.

Celý popis
Kód produktu: 96118
nedostupné
Cena s DPH: 51,00
Cena bez DPH: 45,54
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis
  • Lnice květel nať (Český text na obalech)

Složení: Linaria vulgaris herba. Nařízením EU je zakázáno uvádět na obalu výrobku jakékoliv zdravotní účinky. Více informací o zdravotních účincích byliny najdete v našem herbáři. VIZ ZDE: https://herbar.milota.com/rostlina/lnice-nat-50g . Droga obsahuje hořké flavonoidové glykosidy linarin a linaricin, neolinarin, alkaloid peganin, organické kyseliny oxyglutanovou, antirinovou, mravenčí, octovou, askorbovou, dále třísloviny, sacharidy, fytosteroly, řadu minerálních solí a pektiny. Drogu kombinujeme do směsí, zejména s měsíčkem, meduňkou, bazalkou, třezalkou a řepíkem. Lnice květel má v lidovém léčitelství dlouhodobé a velmi široké uplatnění ve všech podobách.
Užívání: 1 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 2x denně před jídlem.
Výrobce: Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, www.milota.com, milota@milota.com
Země původu: Česká republika 

  • Pyštek obyčajný vňať (Slovenský text na obaloch)

Zloženie: Linaria vulgaris herba. Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Viac informácií o zdravotných účinkoch byliny nájdete v našom herbári. Droga obsahuje horké flavonoidové glykozidy linarin a linaricin, neolinarin, alkaloid peganin, organické kyseliny oxyglutanovou, antirinovou, mravčia, octovú, askorbovú, ďalej triesloviny, sacharidy, fytosteroly, rad minerálnych solí a pektíny. Drogu kombinujeme do zmesí, najmä s nechtíkom, medovkou, bazalkou, ľubovníkom a repíkom. Pyštek obyčajný má v ľudovom liečiteľstve dlhodobé a veľmi široké uplatnenie vo všetkých podobách.
Užívanie: 1 čajovú lyžičku preliať 3 dcl vriacej vody, vylúhovať 15 min. popíjať 2x denne pred jedlom.

Komplexní informace o bylině bez léčivých účinků:
Více informací o léčivých účincích byliny
ZDE:
 

Lnice květel: Synonyma:
Latinsky:
Antirrhinum linaria L.
Česky: Lnice obecná

Lnice květel: Droga:
Latinsky:
Herba linariae, Herba antirrhini linariae, Herba linariae luteae, Herba pseudolinariae, Herba pseudolini, Herba antirrhini linariae
Česky: Nať lnice

Lnice květel: Názvy:
Lidové :
Květel, ovčí hubičky, paštička, bradavičník, hledík, hubička, krvavica, ľan Matky božej, ohnica, pantoflíček, rozmarinka, zvačinec, len Matky Boží
Slovensky : Pyštek obyčajný
Německy : s Gemeines Leinkraut
Rusky : Lőnjanka obyknovennaja
Anglicky : Toadflax
Polsky : Lnica pospolita

Chemické složení: Hlavní obsahové látky jsou hořké flavonové glykosidy linarin, neolinarin = pektolinarin, linkrin, linaracin aj., koncentrované hlavně v květech. Mimo ně rostlina obsahuje alkaloid peganin (vazicin) s ověřeným spasmolytickým účinkem, uhlovodík triakontan s antiflogistickým účinkem, organické kyseliny (mravenčí, oxyglutamovou, antirinovou, octovou, jablečnou, L-askorbovou aj.), fytosterol, třísloviny, sacharidy, minerální látky a pektin.

Vnitřní užití:
Samostatné podání drogy může být diskutabilní, protože na překážku je nedobrá chuť čajového nápoje. Lnice je však vděčnou příměsí četných čajových směsí. Pro vnitřní užití se kombinuje s kostivalem, lékořicí, dobromyslí, řepíkem a mochnou husí. Vhodné jsou i kombinace s měsíčkem, meduňkou, bazalkou, třezalkou a řepíkem. Nejčastěji se droga vnitřně podává formou nálevu, zevně volíme raději odvar.
Nať se dávkuje 1 kávová lžička na šálek záparu a pije se 2-4x denně.
Nebo:
Připravuje se obvykle 3-4% zápar, který se nechá stát přikrytý asi 18 minut a pijí se 2-4 šálky denně.
Nebo:
Zápar se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g, nebo z 1 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 2-4x denně.
Nebo:
Užívá se zápar z 1 lžičky drogy na 5 dl vody. Pije se po 1 dl jako mírné laxans a metabolikum (depuratívum).
Nebo:
Při léčbě ledvinových chorob se připravuje nálev, kdy 40 g nati se přelije 1 l vroucí vody, po řádném ustátí se scedí, doplní převařenou vodou na objem 1 l a vypije se po doušcích během dne.
Nebo:
1 čajovou lžičku spařit 1/4 litru vařící vody, 20 minut vyluhovat, pít 2x denně, většinou se však používá ve směsích.

V ostatních případech je vhodnější užívat odvaru: 20 g drogy se vaří ve 3/4 l vody po 30 minut, potom se ihned sedí. Pije se po doušcích během dne. (naše prameny obvykle uvádějí mírnější dávkování, obvykle 1 čajovou lžičku na šálek nálevu).
Nebo:
Užívá se i odvar (lžíce drogy na 2,5 dl vody, vaří se mírně 6 minut). Podává se při úporných žaludečních a střevních obtížích, ale i při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů (je možno kombinovat s řepíkem, vypít 1,5 dl každé ráno).

Tinkturu lze připravit běžným lékopisným způsobem, nebo prostým vyluhováním drogy ve 40% lihu po dobu několika dní při pokojové teplotě s následným vylisováním. V tomto případě se na 100 g drogy použije 100-150 g vyluhovadla. Dávkování tinktury potom činí asi 3x denně 30 kapek, dávkování výtažku ve 40% lihovině pak 3x denně 2 čajové lžičky.
Nebo:
Významné působení peganinu je též v oblasti prostaty, kde se používá tinktura z lnice, 0,1 g tinktury na 1 kg tělesné váhy.
Nebo:
Tinctura linariae se užívá v jednotlivé dávce 10-30 kapek 2-3x denně.
Nebo:
Tinkturu podáváme v obecných dávkách 20 až 24 kapek 4krát denně.
Lnice má v lidovém léčitelství dlouhodobé a velmi široké uplatnění ve všech podobách, a to všechny její části. V každém případě se mluví o použití při očních obtížích, žloutence, hemoroidech, vodnatelnosti i prostatě. V podobě čaje z natě se užívá odvar z 5-8 gramů drogy na 1 litr vody proti kožním onemocněním, žloutence, vodnatelnosti a močovým kamenům. Pije se po doušcích přes celý den.  Čaj z vrcholků byliny, 10 gramů na litr vody, poslouží při vodnatelnosti, horečkách při přechodu, proti dně i proti střevním parazitům. Účinkuje ale také při žloutence, dně, jaterních a menstruačních potížích, při potížích s hemoroidy.

Zevní užití:
Nať se zevně aplikuje ve formě kašovitého odvaru z 20 g drogy na půl litru mléka.
Nebo:
Nať se používá i na oplachování (3-4% odvar, resp. lžíce drogy na sklenici vody).
Nebo:
Na obklady nebo oplachování se doporučuje odvar z 1 lžíce drogy na sklenici vody. Větší množství odvaru se připravuje z 20 g drogy na 500 ml vody.
Nebo:
Užívá se odvar (lžíce drogy na 2,5 dl vody, vaří se mírně 6 minut). Slouží na tamponování, obklady, apod.
Nebo:
Na léčbu zlaté žíly se užívá buď odvar lnice v mléce ke koupelím konečníku, popřípadě mast, kterou konečník mažeme.
Nebo:
Obklady z odvaru, 20 gramů byliny na 0,5 litru mléka, působí výborně při bolestivých hemoroidech, přikládáme je 3krát denně.
Mast připravíme tak, že smísíme ve stejném poměru velmi na drobno rozmělněnou lnici, rdesno ptačí (truskavec) a dubovou kůru. 2 díly této směsi vložíme do 5 dílů roztavené tzv. prosté masti - Unguentum simplex, nebo prostě do nesoleného sádla, několik hodin na mírném ohni na vodní lázni zahříváme za občasného zamíchání, potom přefiltrujeme a uložíme v chladnu a suchu. Mast je také vhodná k léčbě kožních zánětů.
Při velmi bolestivých a zanícených hemoroidech je velmi vhodná aplikace sedací koupele v mléčném odvaru.

Lze nahradit: Podle některých autorů by droga mohla plně nahradit dováženou drogu listy vilínu virginského (Folia hammamelidis).

Lze zaměnit s: Příbuzným, zaměnitelným druhem je lnice kručinkolistá - Linaria genistifolia (L.) Miller, která má kopinaté listy s 3-5-nervy, šedě ojíněné řídké menší květy v řidším střapci. Roste v nižších polohách středního a jižního Slovenska na suchých a slunečných stráních. Známé jsou i záměny za některé druhy rodu Tithymalus Gaertn. - "mliečnik", které se jí nebezpečně podobají, hlavně nekvetoucí. Je to např. Tithymalus cyparissias (L.) Scop. - mliečnik chvojkový, který má modrošedé listy a po poranění roní bílé mléko, též "mliečnik obyčajný" - Tithymalus escula (L.) Scop. s tužšími šedozelenými listy. Lnice je velmi podobná zahradnímu hledíku (Antirrhinum L.).

Popis: Trvalá bylina vysoká 20-50 cm, s přímými nerozvětvenými stonky. Listy střídavé, sedící, čárkovité, kopinaté, celistvookrajové, květy žluté, šklebivé, stopkaté, souměrné s ostruhou v hustých koncových střapcích. Kvete v červnu-říjnu. Plody jsou tobolky.

Místo výskytu: Roste pospolitě na skalách, skalnatých místech, slunečních polostepních stráních, pasekách, úhorech, mezích a na polích od nížin po hory. Dává přednost kyprým kamenitým i písečným půdám a teplým stanovištím.

Doba sběru + sbíraná část: Nať se odřezává v době kvetení (červen-srpen), příp. i v září. Nejlepší doba sběru je brzy ráno, do 9 hodin. Protože spodní část byliny bývá velmi tvrdá a navíc se obvykle nachází ve znečištěném terénu, sbíráme spíše jen kvetoucí vrcholky, které odřezáváme asi 15 cm od země.

Zpracování + uchovávání: Materiál (nať) se před sušením obvykle sváže do nevelkých kytic. Špatně zbarvené části se předem odstraní. Svazky se suší na stinných a vzdušných místech. Příliš silné kytice se rozdělí, aby se umožnilo lepší prosušení. Vnitřek svazku je třeba důkladně vysušit, aby nesplesnivěl. Droga si musí zachovat barvu čerstvé rostliny. Poměr seschnutí je asi 5:1.

Vlastnosti drogy: Nať voní nepříjemně a chutná ostře hořkoslaně.

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....