Guarana paulinia plod 50g Paullinia cuppana semen tot.

Celý popis
Kód produktu: 96048
nedostupné
Cena s DPH: 70,00
Cena bez DPH: 62,50
  • Popis
  • Dotaz prodejci
  • Odeslat známému
Celý popis
  • Paulínie nápojná - Guarana (Český text na obalech)

Složení: Paullinia cuppana semen. Nařízením EU je zakázáno uvádět na obalu výrobku jakékoliv zdravotní účinky. Více informací o zdravotních účincích byliny najdete v našem herbáři. VIZ ZDE: https://herbar.milota.com/rostlina/guarana-plod-50g . Droga obsahuje velké množství kofeinu, guaranin, třísloviny, olej, saponiny, pryskyřici a barvivo. Použitou drogou jsou především oříšky (Fructus guarani). S drogou je třeba zacházet jako s jinými drogami obsahujícími kofein, u nichž většinou platí, že méně bývá více. Vlastní „guarana“ se připravuje tak, že se oříšky zbaví povrchové slupky a upraží se. Potom jsou rozdrceny a s přidáním maniokové mouky jsou zpracovány na pastu, která chutná jako hořká čokoláda.
Užívání: 1 čajovou lžičku rozemletých semen přelít 5 dcl vařící vody, vyluhovat 5 min. popíjet 1x denně.
Výrobce: Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, www.milota.com, milota@milota.com
Země původu: Česká republika

  • Paulinia nápojová - Guarana (Slovenský text na obaloch)

Zloženie: Paullinia cuppana semen. Nariadením EÚ je zakázané uvádzať na obale výrobku akékoľvek zdravotné účinky. Viac informácií o zdravotných účinkoch byliny nájdete v našom herbári. Droga obsahuje veľké množstvo kofeínu, guaranín, triesloviny, olej, saponíny, živicu a farbivo. Použitou drogou sú predovšetkým oriešky (Fructus Guarani). S drogou je potrebné zaobchádzať ako s inými drogami obsahujúcimi kofeín, u ktorých väčšinou platí, že menej býva viac. Vlastná "guarana" sa pripravuje tak, že sa oriešky zbavia povrchovej šupky a upražia sa. Potom sú rozdrvené a s pridaním maniokovej múky sú spracované na pastu, ktorá chutí ako horká čokoláda.
Užívanie: 1 čajovú lyžičku rozomletých semien preliať 5 dcl vriacej vody, vylúhovať 5 min. popíjať 1x denne.

Komplexní informace o bylině bez léčivých účinků:
Více informací o léčivých účincích byliny
ZDE:
 

Paulinia guarana: Synonyma:
Latinsky:
  Paullinia sorbilis Mart., Paulinia cupana H. B. et K.
Česky: Paulínie nápojová

Paulinia guarana: Droga:
Latinsky:
Guarana, Pasta guarana, Fructus guarani
Česky: Guarana

Paulinia guarana: Názvy:
Lidové:
guarana
Slovensky: Paulínia guarana, Paulinia nápojová

Chemické složení: Droga obsahuje purinové alkaloidy, z nich především kofein 2,5-5%): větší je podíl katechinových tříslovin (do 25%). Hlavní účinnou látkou guarany je alkaloid kofein, kterého semena obsahují asi 5%. Není však sám. Byl zjištěn obsah theofylinu, theobrominu, adeninu, saponinu i dalších biologicky aktivních látek. Dále je přítomen škrob, silice, atd. Stimulující účinky guarany jsou ve srovnání s čajem nebo kávou velmi silné. Dále obsahuje guaranin, pryskyřici a barvivo.

Vnitřní užití:
Droga s k nám dováží již zpracovaná ve formě různých specialit. Je proto třeba řídit se dávkováním, které uvádí výrobce.

Lze nahradit: Je třeba se ještě zmínit o dalším, řekněme méně významném, blízce příbuzném druhu zvaném Paullinia yoco, který se vyskytuje zejména v Kolumbii, Peru a Ekvádoru. Je to rovněž tropická liána, ale nepoužívají se plody, jak je tomu u guarany, ale strouhá se kůra z jejího dřevnatého plazivého kmene, který má význačné stimulující účinky na lidský organismus. Obsahuje totiž asi 2,75% kofeinu, kromě dalších, většinou dosud neidentifikovaných látek. Kůra se používá tak, že se z nařezaných částí nastrouhá do studené nebo horké vody. Účinek nápoje je velmi silný a indiáni při jeho používání údajně vydrží i několik dní bez potravy. Sběrem získávané a neustále seřezávané planě rostoucí rostliny jsou v přírodě stále vzácnější.

Popis: Paullinia cupana, guarana, patří do čeledi Sapindaceae. Je to vlastně dřevitá liána se střídavými, lichozpeřenými listy, které mají 4-5 lístků. Květy jsou drobné, bílé, souměrné, sestavené do úžlabních hroznů. Koruna květů je čtyřčetná, kalich pětiklaný,blizna je trojklaná a tyčinek bývá osm. Plod je trojpouzdrá tobolka, která obsahuje v každém pouzdře jedno tmavohnědé až černé semeno velikosti lískového oříšku. Někdy se ale vyvine pouze jedno semeno.

Místo výskytu: Guarana je tropická, stálezelená, plazivá dřevina, která pochází z povodí Amazonky, zejména z oblasti jižně od této řeky. V menším měřítku roste i v povodí řek Orinoko a Rio Negro. Využívají se věšinou planě rostoucí porosty, ale místy se i pěstuje, v poslední době dokonce i na plantážích v Brazílii.

Pěstování:
Vegetativní množení:
Guarana se množí hlavně vegetativně, tj. odkopky a odnožemi. Způsob pěstování je velmi podobný pěstování vinné révy. Zakořenělé sazenice se vysazují na vzdálenost asi 2x2 m a pravidelně se seřezáají. Plantáž začíná plodit již 2. až 3. rokem a plodnost trvá asi 30-40 let. Pokud se rozmnožuje semeny, nástup plodnosti je podstatně pozdnější. Pěstování u nás je možné ve sklenících s tropickými podmínkami, tj. s vysokou teplotou a vlhkostí.

Doba sběru + sbíraná část: Z rostliny se sbírají a zužitkují semena, tzv. guaranové oříšky, které se nejprve praží a prosíváním se zbavují obalů. V moždířích se mechanicky drtí a za stálého přidávání vody se postupně získává tvárná tmavohnědá hmota, tedy pasta, která se potom obyčejně formuje do jakýchsi roubíků, placek nebo kuliček. V takové formě se prodává pod různými názvy, jako např. Bon nebo Poca.Z nich se připravuje nápoj podobný kávě prostým spařením kousku takto upravené guarany horkou vodou. Guaranová masa se přidává i do sirupů a připravují se z ní nejrůznější nealkoholické i lihové nápoje, oblíbené hlavně v Brazílii. I u nás se v poslední době objevil nápoj z guarany pod názvem Amazonia. Někdy se guaranová hmota i suší, drtí na prášek, který se používá k výrobě posilujících tabletek apod. Soudí se, že přípraky z guarany prodlužují věk, zvyšují odolnost proti únavě, zvyšují mentální koncentraci, zlepšují krevní oběh, brání usazování cholesterolu atd. Rumunská lékařka Aslanvá, známá svým lékem Gerovital, upozornila, že léčivá substance z guarany má mnohonásobně účinnější vlastnosti než prokain, který je zkladem tohoto jejího léku.

Dotaz prodejci

Potřebujete poradit, který produkt je přesně pro Vás?
Nevíte si rady s výběrem nebo máte jakékoliv další otázky? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi pomůžeme.

povinné položky

Odeslat známému

Doporučili byste tento produkt svému kolegovi či známému?
Pošlete mu krátký vzkaz prostřednictvím tohoto formuláře.

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....