Tymián obecný nať řez. Thymi vulgaris herba cons.

3.6.2023

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaký je nejvhodnější čas na sběr tymiánu obecného?
A:Tymián obecný se nejlepší sbírá v době květu, tedy v červnu až srpnu.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaký je způsob řezu tymiánu obecného?
A:Tymián se řeže pomocí nožového nebo nůžkového řezu. Nejlépe se řeže ráno po tom, co rosa uschla.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaký je nejvhodnější způsob skladování natě tymiánu obecného?
A:Nať tymiánu obecného se suší, nejlépe v temném a suchém prostředí. Skladuje se ve vzduchotěsných nádobách, abychom zabránili ztrátě silice.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaké jsou terapeutické účinky tymiánu obecného?
A:Tymián obecný má antiseptické, protizánětlivé a expektorační účinky. Pomáhá při podráždění dýchacích cest, nachlazení, kašli a bolestech v krku.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jakými způsoby se dá tymián obecný použít v kuchyni?
A:Tymián obecný se používá jako koření při přípravě různých jídel, např. omáček, polévek, masa, ryb a zeleniny. Také se používá při přípravě bylinkových čajů a medovin.

ský Tymián obecný (Thymi vulgaris herba cons., lat. název čeledi Lamiaceae) je jednoletá, trsovitá bylina s nepravidelně rozvětvenou štíhlou lodyhou, dosahující výšky až 30 cm. Má, stejně jako ostatní druhy rodu Thymus, tenké, plstnaté listy, které jsou zelené barevné a mají charakteristickou červenou žilnatinu. Květy jsou drobné, asi 1,5 mm velikosti, bílé, tmavě modré nebo fialové. Obvykle rostou ve větvích od vrcholu rostliny a začínají kvést na podzim a sklizně lze provádět od června do srpna. Léčivé vlastnosti tymiánu obecného byly využívány již od starověku. Je bohatý na éterické oleje a flavonoidy. Z hlediska medicíny byl vždy považován za silnou antiseptickou, antivirovou a protizánětlivou látku. Jeho účinky patří mezi nejdůležitější dostupné prostředky pro léčbu zánětů a infekcí horních cest dýchacích, plic, jícnu, žaludku a střev. Tymián obecný může být užíván čerstvý nebo sušený, dále ve formě tinktury, odvaru, čaje nebo kapky. V Evropské unii je chronicky schváleno užívat tymián obecný jako přírodní léčebnou látku pro užívání v potravinách a v léčbě lékařem předepsaným onemocněním. Kontraindikace pro užívání tymiánu obecného jsou: těhotenství, kojení, vysoký krevní tlak, vředy, systémová lupus erythematodes a jiná kožní onemocnění. Doporučuje se vyhnout se tomuto léku, jestliže pacient již užívá jiné léky nebo jiné léčivé byliny.

Tymián obecný nať řez. Thymi vulgaris herba cons.
Skladem (1.5 kg)
299,50
260,43 bez DPH
- +
kg

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....