Co je potřeba k uspěšnému pěstování tymiánu obecného?

19.6.2024

Co je potřeba k uspěšnému pěstování tymiánu obecného?

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jaký je nejvhodnější typ půdy pro pěstování tymiánu obecného?
A:Tymián obecný vyžaduje dobře odvodněnou půdu s neutrálním až alkalickým pH. Ideální je půda s obsahem vápníku a kamence.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jak často je třeba zalévat tymián obecný?
A:Tymián obecný má rád suché prostředí a není třeba ho často zalévat. V období sucha však musí být pravidelně zálivka zajištěna.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jak lze snížit riziko onemocnění tymiánu obecného?
A:Je důležité udržovat rostliny suché a nepromoklé a zajistit dostatečný prostor pro cirkulaci vzduchu. Také je vhodné používat organická hnojiva a přírodní insekticidy, aby se minimalizovalo používání pesticidů.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jak se sklízí tymián obecný?
A:Tymián obecný se sklízí v období květu, kdy se stonky začnou lignifikovat. Lze po stoncích jen natrhnout lístky nebo také celé větve.

Nejčastější otázky a odpovědi.

Q:Jak skladovat tymián obecný?
A:Skladišťovat lze sušením lístků nebo celých větví, které se následně mají uložit v uzavřených sklenicích nebo sáčcích. Skladovat je třeba na suchém a chladném místě chráněném před slunečním zářením.

Pěstování tymiánu obecného je snadné a přináší bujnou úrodu zdravých a chutných bylinek. Tymián obecný je jedna z nejoblíbenějších ingrediencí v kuchyni, která je často přidávána do jídel, polévek a omáček jako osvěžující i aromatická poleva. K uspěšnému pěstování tohoto léčivého a chutného koření je třeba dodržet několik základních doporučení. Nejdříve je třeba vybrat správné místo pro pěstování. Tymián obecný rychle roste na slunečných stranách s úrodnou půdou. Je důležité zvolit ve své oblasti vhodné místo tak, aby se rostlinky mohly cítit co nejlépe. Tymián obecný nebude prosperovat, pokud bude umístěn na okraji záhonku nebo v místech s dostatečnou vlhkostí. Vybrané místo je třeba připravit pro výsev semínek. Půda by měla být prohnojena teplou hnojivou směsí. Pro pocit půdy je třeba přidat malé množství suchého rašeliniště nebo hrubého mulčovacího materiálu s velmi hladkou texturou, aby se podpořila cirkulace vzduchu a vody. Když je půda připravená, následuje výsev malého množství semínek. Semínka je možné buď vysévat přímo na půdu, nebo je pro dezinfekci a hubení škůdců předem namočit do vody. Poté je je zalijte malým množstvím vody a použijte bambusovou tyčinku nebo jemnou hadřík k lehkému mulčování. Aby rostliny získaly optimální podmínky růstu, je třeba je zalévat jednou až dvakrát denně, aby půda nevyschla. Následně je třeba udržovat půdu volnou od plevele a provádět průběžný preventivní postřik proti škůdcům. Po vyklíčení semínek se tymián vyvine až do výšky 8 – 10 cm, časem vyroste až do výšky 15 - 20 cm. Pokud chcete, můžete udržovat rostliny na krátkou výšku pravidelným zastřihováním listů. Tymián je na trhu v mnoha formách, včetně čerstvého, sušeného, čerstvě mletého a instantního. Pro dodržení všech hygienických a zdravotních požadavků je nutné po sklizni koření dobře uložit nebo jej okamžitě spotřebovat. Veskrze se pěstování tymiánu obecného jeví jako jednoduchá úloha. Stačí si vybrat vhodné místo pro výsev a pečlivě se starat o rostliny v průběhu jejich růstu a časem budete mít bujnou úrodu zdravé, chutné a výživné bylinky.

Herbář milota

Projděte si náš herbář

Aktuality

03
září

Vylepšily jsme pro vás vyhledávání, nyní je možné vyhledávat fulltextově....